سوالات رایج در خصوص ایمپلنت

شنبه,3 آگوست, 2019 - 10:35

دایوپارس- ایمپلنت ها را می توان برای جایگزینی دندان های فک بالا و پایین استفاده نمود. در صورتی که شما در دو فک دندان نداشته باشید می توانید آنها را با ایمپلنت جایگزین نمایید. ایمپلنت های جایگذاری شده در دو فک، تقریباً همانند دندان طبیعی قدرت جویدن دارند. البته بدیهی است که میزان سایش روکش سرامیکی نسبت به دندان طبیعی متفاوت است؛ به همین دلیل و برای جلوگیری از آسیب های وارده به ایمپلنت و از دست دادن آن، مراجعات منظم دوره ای به دندانپزشک ضروری است.

ایمپلنت های دندانی چند سال می مانند و کارایی دارند؟

ایمپلنت های دندانی در طولانی مدت و برای سالها با موفقیت بسیار بالایی همراه بوده اند. در گزارش های متعدد، موفقیت و ماندگاری بیش از ۳۵ سال گزارش شده است. در گزارش های دهه اخیر، بیش از ۹۰ درصد ایمپلنت ها پس از گذشت ۱۰ سال با موفقیت بسیار بالایی روبرو بود و در عملکرد آنها هیچ اشکالی وجود نداشت.

موفقیت طولانی مدت ایمپلنت به میزان مراقبت های بیمار و رعایت بهداشت بستگی دارد. مراجعات منظم و درمان های نگهدارنده (مانند جرم گیری و غیره) توسط دندانپزشک برای موفقیت و سلامت ایمپلنت ضروری است. بدیهی است استفاده از مسواک و نخ دندان و وسایل کمک بهداشتی مخصوص ایمپلنت بر سلامت و حفظ آن مؤثر است.

من بیماری پریودنتال (لثه ای) داشته ام. آیا می توانم درمان ایمپلنت انجام دهم؟

بله شما میتوانید از ایمپلنت استفاده کنید. البته بدیهی است بیماری پریودنتال شما ابتدا باید بطور کامل درمان شود و سپس شما وارد مرحله درمان با ایمپلنت شوید.

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که کسانی که دچار بیماری پریودنتال بوده اند خطر بیشتری در ابتلا به بیماریهای اطراف ایمپلنت دارند. بنابراین پس از درمان پریودنتال علاوه بر مراقبت های بهداشتی دهان و دندان باید به طور منظم هر سه یا چهار ماه مراجعه کنید. بدیهی است که باید مراجعات منظم را جدی تر بگیرید.

 

سوالات رایج در خصوص ایمپلنت

 

 

 

در صورتی که من دندان هایم را بدلیل مشکلات و بیماریهای پریودنتال (لثه ای از دست داده باشم آیا می توانم دندانهای از دست رفته را با ایمپلنت جایگزین کنم؟

بله. انتخاب ایمپلنت یک گزینه بسیار مناسب برای جایگزینی دندان است حتی اگر دندانها بدلیل بیماری پریودنتال از دست رفته باشند. هر چند پیش از هر اقدام درمانی، برای جایگزینی دندان ها با ایمپلنت باید به فکر درمان بیماری پریودنتال و حفظ دندان های موجود بود.

حس ایمپلنت همانند دندان طبیعی خواهد بود؟

در اطراف ریشه دندان ها الیاف نازکی هستند که ریشه دندان را به استخوان اطراف متصل می کنند و یکی از مهمترین عملکرد آنها تحمل فشارهایی است که به دندان وارد می شود. به همین دلیل هنگام جویدن، حس فشار به خوبی، در دندان طبیعی درک میشود. در اطراف ایمپلنت این الیاف وجود ندارند در نتیجه احساس جویدن و فشار روی آن نسبت به دندان طبیعی متفاوت است.

 

 

آیا درمان ایمپلنت با درد همراه است؟

 

آیا درمان ایمپلنت با درد همراه است؟

پیش از درمان ایمپلنت ناحیه بی دندان توسط مواد بی حسی، کاملا بی حس می شود  و به همین دلیل هنگام درمان ایمپلنت، شما هیچگونه دردی نخواهید داشت. پس از درمان ایمپلنت و از بین رفتن بی حسی، درد اندکی احساس می شود که به همین دلیل دندان پزشک برای شما داروی ضد درد معمولی تجویز خواهد کرد.

چه مشکلاتی ممکن است با درمان ایمپلنت همراه باشد؟

مشکلات متعددی ممکن است رخ دهد که البته قابل پیشگیری، کنترل و یا درمان خواهد بود.

الف) تحلیل استخوان: تحلیل استخوان ممکن است در اطراف ایمپلنت رخ دهد. به همین دلیل مراجعات منظم به دندان پزشک، رعایت بهداشت و کنترل های دقیق میتواند از وقوع آن جلوگیری کند. همچنین در صورتی که تحلیل استخوان پس از درمان در حال گسترش باشد در این جلسات مراجعه و کنترل، درمان می شود.

ب) عفونت: ایجاد عفونت اطراف ایمپلنت معمولا بدلیل عدم رعایت مناسب بهداشت دهان می باشد.

برای پیشگیری از عفونت، علاوه بر رعایت بهداشت دهان فردی، با جلسات منظم مراجعه به دندان پزشک و انجام جرم گیریهای دوره ای می توان از بروز آن جلوگیری نمود.

ج) از دست رفتن ایمپلنت: به دلایل مختلف (عفونت و …)، امکان عدم موفقیت ایمپلنت و از دست رفتن آن وجود دارد. گاه استئواینتگریشن ایمپلنت رخ نمی دهد. که در این حالت می توان با یک ایمپلنت جدید درمان را تکرار نمود.

د) شکستگی ایمپلنت: به ندرت شکستگی و ترک در بدنه ایمپلنت رخ میدهد کمتر از یک درصد.

این مشکل معمولا در افرادی که نیروی جوندگی زیادی دارند و یا دارای برخی عادات فکی و جوندگی نامناسب (مانند دندان قروچه) هستند و یا مواد غذایی بسیار س خت را با دندان های خود میشکنند، ممکن است رخ دهد.

ه) مشکلات مربوط به پروتزها و رستوریشنها ( روکش ها): ممکن است سرامیک و چینی روی روکشها بشکند. شکستگی های کوچک و لب پر شدگی سرامیک و چینی روکش شایع تر است چرا که فشارهای جویدن در دندان تا حدی با وجود الياف اطراف ریشه دندانها تحمل و متعادل می شود؛ ولی در ایمپلنت این فشارها به روکش، ایمپلنت و استخوان اطراف وارد میشود.

در کمتر از ۱۰ درصد موارد ممکن است شکستگی روکش، شل شدن پیچ اباتمنت، یا درآمدن روکش ویا شکستگی بریج رخ دهد. این مشکلات معمولا در افرادی دارای دندان قروچه رخ می دهد.