CAD/CAM

CAD/CAM

افزایش دقت و سرعت طراحی و ساخت پروتز با کامپیوتر

واژه CAD/CAM مخفف Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing می باشد و به معنی طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است که به صورت گسترده در حوزه های مختلف مهندسی و ساخت مورد استفاده قرار می گیرد. کمتر از دو دهه گذشته تکنولوژی CAD/CAM به عنوان روشی جهت ایجاد پروتزهای دندانی با کیفیت بسیار بالا و در کمتر از چند دقیقه به جای چند روز مورد استفاده قرار گرفت.

برنامه کامپیوتری طراحی (CAD) تصویر سه بعدی از دندان و لثه را نمایش می دهد و امکان طراحی دقیق پروتزهای دندانی با مشخصه های کارکردی و زیبایی مد نظر دندانپزشک را فراهم می نماید.

پس از اتمام طراحی با استفاده از نرم افزار، خروجی به نرم افزار تولید (CAM) ارسال می گردد. این نرم افزار پروتز دندانی طراحی شده را پردازش می نماید و مسیر حرکت ابزار ماشین فرز را جهت ساخت پروتزهای دندانی از طریق ایجاد کدهای عددی و مختصات حرکتی محورهای ماشین فرز تعیین می نماید.  نهایتا کد عددی تولید شده توسط ماشین فرز CNC مورد استفاده قرار می گیرد و قطعات پروتزی تولید می گردد.

تکنولوژِی CAD/CAM به قدری دقیق است که در اکثر موارد پروتزهای دندانی ساخته شده با استفاده از CAD/CAM بسیار بهتر از پروتزهای ساخته شده توسط انسان است. رضایت بیمار نیز به دلیل کاهش زمان طراحی و ساخت افزایش می یابد. همچنین با استفاده از تکنولوژِی CAD/CAM دندانپزشک نیز کنترل کاملی بر روی نتیجه نهایی خواهد داشت به دلیل اینکه تمامی مراحل از شروع تا پایان می تواند تحت نظارت او انجام گیرد در حالی که در روشهای معمول پروتزها توسط تکنسین های لابراتوار ساخته می شود که بیمار را ندیده اند.

تکنولوژی CAD/CAM با امکان به کارگیری شکل های سه بعدی کل زمان فرآیند طراحی را کاهش می دهد و پروتزهای ساخته شده دارای انطباق و دوام بیشتری هستند و در ظاهر نیز بسیار طبیعی به نظر می رسند.