تاریخچه و معرفی دندانپزشکی دیجیتال

سه‌شنبه,6 فوریه, 2018 - 11:46

دایوپارس- دنیای امروز لحظه به لحظه درحال تغییر و پیشرفت است ، تغییرات سازنده ای که می توانند هر روند سنتی را به سمت روندی اصولی و دقیقتر هدایت کنند ، اشتباهات را کاهش دهند و نتایج را بهینه کنند. این تغییرات و پیشرفت ها شامل حوزه پزشکی و دندانپزشکی هم می شود ، که از جمله این تغییرات، دیجیتالی شدن روند جراحی های دندانپزشکی می باشد .

به گزارش خبرنگار دایوپارس، در صنعت دندانپزشکی تکنولوژی های جدید از متعلقات دیجیتال جدا نیستند ، این مورد شامل سیستم های راهنمای جراحی در دندانپزشکی هم می شود . سیستم های راهنمای جراحی که از آن ها به عنوان navigation نام برده می شود غالبا در رویه کاری خود ، صنایع دیجیتال مانند چاپگر های سه بعدی و ماشین فرز را جای داده اند .

زمانی که صحبت از یک سیستم   navigation می شود ، منظور ورودی سیستم راهنما شامل اسکنر داخل دهانی یا دسکتاپ اسکنر ها برای کست و نیز CBCT ، و در ادامه بحث پردازش موارد ، سیستم های نرم افزاری پیشرفته با قابلیت ادغام و طراحی فایل های پزشکی و ارتباط آن ها با تجهیزات خروجی شامل پرینتر های سه بعدی و ماشین های فرز هستند.

اگر نگاهی به بحث دندانپزشکی و اعمال جراحی آن در گذشته داشته باشیم ، دندانپزشک پس از کارگذاری ماده قالبگیری داخل دهان بیمار ، قالب دهان بیمار را اخذ می کرد و سپس در لابراتوار با روش های سنتی مانند واکس آپ ، حرارت دهی و … پروتز طراحی و تحویل داده می شد .

این روش در ابتدای امر ارزان قیمت و کار آمد به نظر می آید پس شاید تغییر در رویه ها لازم به نظر نرسد اما سوال اینجاست : با پیشرفت سریع تکنولوژی و صنایع دیجیتال آیا استفاده از متد های قدیمی و سنتی توجیه پذیر خواهد بود ؟ با یک مثال آسان قضیه را بازتر می کنیم ، فرض کنید در جاده کاری خود قرار دارید ، وماشینی که شما را به سمت متد های دیجیتال هدایت می کند ، در حال گذر است ، اگر با این ماشین همراه شوید ، در کورس دیجیتال قرار خواهید گرفت برای رسیدن به نتایج بهتر ، دقیق تر و به روز تر . اما اگر همراه نشوید نتیجه مشخص است ، از مسیری ایده آل جا خواهید ماند ، مسیری که بسیاری از  متخصصان در حال پای نهادن در آن هستند، و این جسارت را دارند تا در میدانی جذاب تر و جدیدتر با هم رقابت کنند . به خصوص نسل جوان و پزشکان نخبه که عاشق تکنولوژی و استفاده از ابزار های جدید برای طرح درمان های خود هستند. با دقت در این بخش ، لزوم روی آوردن به رویه دیجیتال با توجه به نیاز این بخش کاملا واضح و مبرهن خواهد بود.

digital dentistry

اما ابزار های جدید چه خواهند بود ؟ پروتکل های جدید چقدر سخت هستند ؟ چه دلیلی می تواند سرمایه گذاری بر آن ها را ارزشمند کند ؟

برای بررسی ابزارهای نوین دندانپزشکی ، نیاز به آشنایی با واژه ای به نام دندانپزشکی دیجیتال است ، دندانپزشکی دیجیتال ، یعنی برای طراحی پروتز ، آباتمنت ،اسپلینت و … از ابزار های دیجیتال استفاده شود ، که شامل پروسه ای است که متخصصان را از سیستم های راهنمای جراحی بهره مند می کند . در همان مثال قالبگیری ، بیمار باید حداقل چهار تا پنج بار برای ویزیت به پزشک مراجعه کند ، اگر قالبگیری خوب نباشد باید دوباره برای قالبگیری مراجعه شود و یا ممکن است لابراتوار نتواند از مدل و کست قالبگیری استفاده کند. این روش بیشتر از فواید خود دارای مشکلات زیادی است ، و با وجود صنایع دیجیتال ، استفاده و باقی ماندن بر این رویه برای آینده کاری هر دندانپزشکی دارای ریسک خواهد بود.

اما در رویه دیجیتال در ابتدا قالب گیری دیجیتال انجام می شود (از بیمار اسکن داخل دهانی گرفته می شود) ، فایل اسکن شده به لابراتوار و نرم افزار های خاصی ارسال می گردد ، با CBCT ادغام شده و یک مدل فول آناتومیک با تمام ویژگی های فک بیمار را ایجاد می کند ، و پس از طراحی به تجهیزات پیشرفته تولید کننده شامل چاپگر سه بعدی ، کوره ، ماشین های فرز چند محوره ارسال می شود و در نهایت پروتز، کاستومایز اباتمنت یا سایر قطعات طراحی شده را با دقت بیشینه تولید می نمایند.

در همین رویه می توان از سیستم راهنمای جراحی استفاده کرد. برخی از شرکت ها در کیت های جراحی و پروتز خود ، دریل های خاصی را آماده کرده اند؛ مانند کیت های سیستم راهنمای جراحی دیونوی. فرآیند دریلینگ در این سیستم ها مطابق سیستم راهنمای جراحی طراحی شده و پروتکل آن ایجاد شده و به کار گرفته می شود. همین  دلیلی دیگر برای لزوم روی آوردن به رویه دیجیتال است ، تغییر نگرش شرکت ها به حدی است که حتی محصولات آنان را تحت تاثیر قرار داده است . و متخصصان لاجرم در آینده نزدیک به سمت سیستم های جدید گرایش خواهند یافت.