ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان با طرح تحول سلامت

یکشنبه,16 آوریل, 2017 - 3:34

روابط عمومی- در همایش دومین سالگرد طرح تحول خدمات دهان و دندان که در هتل المپیک تهران برگزار شد، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رشد حوزه دندانپزشکی طی سه سال اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگار دایوپارس، “دکتر علی اکبرسیاری” با تاکید بر اینکه قبل از طرح تحول سلامت در حوزه خدمات دندانپزشکی یک عقب‌ماندگی تاریخی داشتیم، به‌طوری که این خدمات در روستاها تعطیل بود، گفت: در سه سال گذشته به اندازه ۳۰ سال در این حوزه کار شده است.
وی افزود: مثلت ادغام آموزش، تحقیق و خدمات در وزارت بهداشت دستاوردهای زیادی داشته است اما این مثلث در حوزه دندانپزشکی تا قبل از طرح تحول سلامت کار نمی‌کرد و دچار یک عقب ماندگی تاریخی بودیم.
سیاری افزود: مهمترین اهداف طرح تحول سلامت، افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، افزایش بهره‌مندی مردم از این خدمات و حمایت مالی از مردم و این اهداف در حوزه دندانپزشکی با هدف ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان، مادران، روستاییان و پس از آن شهرنشینان با عنوان طرح تحول در خدمات دهان و دندان از دو سال پیش در سال ۹۴ شروع شد.
وی گفت: این طرح دستاوردهای بی‌نظیری به خصوص در روستاها داشته است و در عین حال ۶۰ هزار مدرسه با ۷ میلیون دانش آموز ابتدایی در قالب این طرح زیر پوشش خدمات ورانیش و فلورایدتراپی و پرکردن شیار دندان قرار گرفتند.
معاون وزیر بهداشت افزود:‌ علاوه بر خدمات وارنیش و فلورایدتراپی یک میلیون و ۶۰۰ هزار خدمت ترمیمی و فیشورسیلنت نیز برای دانش آموزان انجام شده است.
وی گفت: قبل از طرح تحول سلامت خدمات دندانپزشکی در روستاها تعطیل بود اما اکنون ۲۰ هزار واحد بهداشتی در روستاها با هزار میلیارد تومان تعمیر و تجهیز شده است،‌ ۴۵ هزار بهورز برای ارائه خدمات اولیه دندانی آموزش دیده‌اند.
وی افزود: با این اقدامات خدمات بهداشت دهان و دندان در روستاها بسیار موفق تر از شهرها بوده است. اکنون ۱۲۰۰ دندانپزشک در روستاها داریم و ساعت حضور خدمات رایگان دندانی در روستاها از ۹۰دقیقه در روز به ۲۰۰ دقیقه در روز افزایش یافته است.
سیاری گفت: بودجه خدمات پزشک خانواده روستایی در وزارت بهداشت نیز که در ابتدای دولت یازدهم ۳۴۰ میلیارد تومان بود به ۱۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و البته بیمه روستایی نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این کار تعیین کرد و گر چه کل این اعتبارات تخصیص نیافت ولی جهش بودجه ای بزرگی در این حوزه در این دولت صورت گرفت و ۵.۵ درصد کل اعتبارات اختصاص یافته نیز برای خدمات دندانپزشکی روستایی هزینه شد.
وی افزود: در شهرها البته به علل مختلف از جمله کامل نبودن شبکه بهداشتی، کمبود نیروی انسانی و غیر فعال بودن شبکه خدمات بهداشتی کمتر موفق بوده است البته این سه مشکل نیز با اجرای طرح تحول سلامت بر طرف شده است و اکنون به ازای هر دو تا سه هزار نفر یک کارشناس و مراقب بهداشت دهان و دندان در شهرها فعال است.
سیاری گفت: اکنون ۵۳۳ یونیت دندانپزشکی در ۹۳ مرکز تجمعی خدمات دندانپزشکی شهری ایجاد شده است و با فعالیت این مراکز بخش مهمی و مراجعه مردم هزینه های دندانپزشکی مردم در شهرها که اکنون حدود ۳۰ درصد کل هزینه های سلامت آنهاست به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.